Ekonomi

Teknik seviyeler

BIST100 Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kısa bir haftayı geride bıraktık. Borsa İstanbul’da önceki hafta gelen alımların ralli havasında bu kısa haftada da sürdüğü görüldü ve BIST 100 endeksi haftayı %2.85 oranında değer kazanımı ile 1522.04 seviyesinden tamamladı. Endeksin teknik göstergelerinde şimdilik bir bozulma görülmüyor. Ancak endekste ve endekse yön veren bir çok hissenin kısa vadeli göstergelerinde aşırı alım yani direnç seviyelerine yaklaşıldığı görülüyor. Bilanço gerçekleşmeleri sonrasında son dönemde hızlı primlenmiş hisselerde gelebilecek kar satışlarınaa dikkat edilmeli. Endeste haftalık bazda 1511 seviyesini ilk destek seviyesi olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde pozitif görünüm korunacaktır. Trendin devamı halinde ise 1525 ile 1540 seviyeleri kısa vadeli dirençler olarak verebiliriz.

VIOP 30 -“Endeks 30 Sözleşmesi” Perşembe günü 1668.75’e kadar yükselişi sonrasında gerileyen Aralık vadeli Endeks 30 sözleşmesi günü 1660.25 seviyesinden tamamlayan kapadı. Sözleşmede %1.86 oranında değer kazanımın yaşaandığı haftada 1665 direncinin test edildi. Teknik göstergelere baktığımızda pozitif görünüm sürüyor. Ancak aşırı alım seviyelerine ulaşılmış olması ve 1665 gibi çok önemli bir dirence yaklaşılmış olması teknik açıdan tedirgin edici. 1665 direncinin üzerinde kalıcı hareketler görmedikçe yeni uzun pozisyonların açılmasını riskli buluyoruz. İlk destek seviyeleri olarak 1650-1645 destek bandı takip edeceğiz. Bu bandın kırılması gevşeme eğilimi hızlanabileceğinden, bu destek seviyelerinin altında UZUN pozisyonlarda ısrarcı olunmamalı.

DOLAR/TL Dolar/TL’de geçtiğimiz hafta 9.85 seviyesinden 9.41 seviyesine kadar geri çekilme yaşanmasına rağmen geri çekilme sınırlı kaldı. Kısa vadeli göstergelerde zayıflama olmasına rağmen göstergelerde şimdilik net bir bozulma görülmüyor. 9.37 kısa vadeli ilk destek seviyeleri olarak verebiliriz. Son yükseliş kanalının alt bandı konumunda olan 9.37 seviyesinin altında kapanış gerçekleşmedikçe geri çekilmeler düzeltme boyutunda kalacaktır. Kur da gün içi ilk direnç seviyesi olarak ise 9.62 ve 9.85 seviyelerini verebiliriz.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu