Ekonomi

Tam kapanmaya yaklaşırken

 

 

“PİYASANIN ROTASI”

Tam Kapanmaya Yaklaşırken…

 

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 63,189,103 – tedaviye pozitif cevap veren 40,523,181 – ölü sayısı 1,466,762 kişiye ulaşmıştır.

 

Aşı çalışmalarında farklı üreticilerin %90 üzerinde başarılarında sona doğru yaklaşırken, acil kullanım için onay başvuruları ve süreçleri devam etmektedir. Aşılanmanın kısa süre içinde başlanabileceği açıklamaları ile tünelin sonundaki ışığa ulaşmaya emin adımlarla ilerleyiş sürmektedir.

 

Piyasalar aşı beklentisine bağlı iyimserliğini korumaktadır.

RBA faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmamıştır.

 

Haftanın genelinde takip edilecek başlıklar;

 • ABD: Fed Başkanı Powell’ın 1 – 2 Aralık tarihlerinde komitelere yapacağı sunumlar öne çıkacaktır. Fed’in para politikasında pandemi sürecinde ne kadar genişlemeye devam edeceği, bilançonun normalleşmesine ilişkin fikir tartışmalarının olup olmadığı ve ekonomik toparlanmanın akıbeti hakkında olası açıklamaları kritik olacaktır. Powell sunumları ile beraber ABD istihdam verilerini takip ediyor olacağız.
 • TÜRKİYE: enflasyon verilerini takip edeceğiz. GCM Yatırım Araştırma olarak beklentimiz enflasyonda aylı  %0.85 – yıllık %12.41 – yıl sonu %12 olarak bulunmaktadır. Moody’s ülke not değerlendirmesi ve görünümde herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3600 seviyesi üzerinde 3660 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3600 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,8455 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesine doğru momentumunu sürdürmektedir. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1800 seviyesi altında $1785 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,1959 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,8384 seviyesi ile 8,00 seviyesi altında fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 387.030 seviyesi ile 400 seviyesi altında hareket devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) gerileme öne çıkmaktadır.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (23 – 30 Kasım) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %2,15 değer kazancı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (23 –  30 Kasım) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %1,24 değer kaybı – Gümüş %1,68 değer kaybı göstermektedir.

 

Türkiye tarafında corona virüsü hasta sayısı 500,865 – vaka sayısı 31,219 kişiye çıkarken, ölü sayısı 13,746 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile hasta sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 18,592,292 kişiye ulaşmıştır. Günlük hasta sayısı (6514) 6000 kişi üzerinde sürmektedir.

 

Bakan Koca: Bugün tespit edilen 6.514 yeni hastamız var. Daha sıkı korunma ve daha sıkı tedbire ihtiyacımız var. Mücadeleyi birlikte sürdürmek zorundayız. Tedbirlere uyarak mücadeleye destek olun.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni önlemleri açıkladı;

 • Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama, hafta sonları cuma akşamı 21.00’den pazartesi sabahı 05.00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi pazar artık evlerimizdeyiz.
 • Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.
 • Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatlerde hafta sonu kısıtlama dışındadır.
 • 65 yaş üstü 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.
 • Vatandaşlarımızdan misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır.
 • Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir.
 • Umumi Hıfzısıhha Kurulunun belirleyeceği zorunlu hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arasında uygulanabilecek.
 • Alışveriş merkezlerine girişte HES kod uygulamasına geçilecek.
 • Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.
 • Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecektir.
 • Hamam, masaj, sauna, lunapark kapatılacak.
 • 50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personelce salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı şekilde denetlenecek.
 • Yeni tedbirler salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacaktır.
 • Aziz milletim, hükümet olarak bir yandan salgının önünü kesmeye çalışırken, ülkemizin içinde ve dışında tarihi bir mücadele yürütüyoruz. Lütfen kapalı mekan evleriniz neresi olursa olsun sigara içmeyi bu dönem içinde kesinlikle bırakın. Nargile içmeyi bırakın.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu