Ekonomi

Salgın kaynaklı endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor

Piyasa Gündemi

Biden’ın perşembe günü açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi genel beklentilerle uyumlu olurken, destek paketinin yasalaşma süreci ilerleyen dönemde piyasaların takibinde yer alacaktır. Vaka sayılarındaki artış ve salgının başlangıcından bu yana en yüksek kayıp sayılarının görülmesi, küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Aşı çalışmaları, salgın kaynaklı gelişmeler ve ekonomik veri akışları ana gündemi oluşturmaya devam edecektir.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    Açıklanacak önemli bir ekonomik veri akışı bulunmamaktadır.

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişelerin ön planda kalmaya devam etmesine bağlı olarak cuma günü küresel hisse piyasalarında satıcılı bir fiyatlama etkili oldu. Yurt dışındaki zayıf görünümün yanında kur cephesinde yaşanan yükselişlere bağlı olarak BIST-100 Endeksi’nde cuma gününü %1,43’lük düşüşle 1.524,49 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, bugün tatil nedeniyle ABD borsaları işlem görmeyecek. ABD vadelileri ise bu sabah hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,48 – 7,49 aralığın da bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,46’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Bir süredir yurtdışından pozitif ayrışan BIST 100’de yurtdışındaki kararsız tablonun etkileri görülmeye başlandı ve endeks son haftaların en net düzeltme hareketlerinden birini gerçekleştirdi. Buna karşın geçtiğimiz hafta da bahsettiğimiz son iki buçuk ayda oluşan yükselen trendin üzerinde kalınması negatif tabloyu sınırladı. Bu trend bu hafta başında 1.500’ün hemen üzerinde bulunuyor. Hafta içinde bahsettiğimiz bu trend kırılacak olur ise satışların şiddetlenmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle bu haftaki referans noktamız burası olacak. Buranın altında izleyeceğimiz ilk destek ise 1.450 civarı olacak. Yukarı yönlü hareketlerde geçtiğimiz haftanın zirveleri artık yeni güçlü dirençlerimiz konumunda olacak. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu