Ekonomi

İki ileri bir geri

Dünyada toplam vaka sayısının 20 milyonu aşması ile korona virüs en önemli gündem maddelerinden biri olarak kalmaya devam ederken Rusya’dan aşı ile ilgili pozitif haber akışının gelmesi güvenli liman ihtiyacını belirgin şekilde azaltmış durumda. Bunun sonucu olarak, son dönemde fiyatların aşırı alım bölgesine ulaştığı değerli metallerde sert değer kayıpları görüyoruz. Diğer taraftan, iyimser beklentilere karşın ABD’de teşvik paketine ilişkin görüşmelerin yeniden tıkanmış olması ABD borsalarının günü satıcılı tamamlamasına yol açarken zayıflık sabah saatleri itibariyle genele yayılmış durumda. Aşıdan teşvik paketine kadar soru işaretleri ile dolu günde en önemli gündem maddesini ise Temmuz ayı ABD TÜFE rakamı oluşturuyor. TÜFE’nin aylık bazda %0,3 yıllık bazda ise %0,8 artış göstermesi bekleniyor. Aynı dönemlerde çekirdek TÜFE’de ise sırasıyla %0,2 ve %1,1 artış öngörülüyor.

 

BEKLENTİLERİMİZ

 

Borsa İstanbul kayıplarını azaltıyor. Geride bıraktığımız Cuma günü dip seviyelerden gelen tepki alımlarının desteği ile yönünü yukarı çeviren BIST-100 endeksi özellikle bankacılık sektöründeki güçlü alımlarla 1079 seviyesini de aşarak 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine yükselmeyi başardı. Bu seviyenin üzerinde kalınması durumunda endekste iyimserliğin devam edeceğini düşünüyoruz. Böyle bir senaryoda kısa vadede 1135 ara direnç olmak üzere endeksin ana hedefinin 1150 seviyesi olacağını tahmin ediyoruz. Ancak küresel piyasalarda dün etkili olan iyimserliğin ardından ABD’de teşvik paketi görüşmelerinin sonuçsuz kaldığına yönelik açıklamalar yeni güne daha zayıf bir tonda başlanmasına neden oluyor. Bu da açılış itibariyle Borsa İstanbul’a da negatif yansıyabilecek bir tablo ile karşı karşıya olduğumuz anlamına geliyor.

 

 

Teknik Analizde Öne Çıkanlar

Hisse

RSI

Momentum

MACD

PSAR

SAHOL

AL

AL

AL

AL

KCHOL

AL

AL

AL

AL

 

 

EUR/USD 1,1800’i aşamıyor. Almanya’da dün açıklanan ZEW endeksinin beklentileri aşarak 59,3 seviyesinden 71,5 seviyesine yükselmesi paritenin belirgin şekilde güç kazanmasını sağladı. Bunun yanı sıra özellikle Rusya’dan gelen açıklamaların korona virüs tedavisine ilişkin umutları canlı tutmasının da pariteye destek veren bir unsur olarak çalıştığını söylemek mümkün. Bütün bunlar paritenin 1,1750 desteğinin altına sarkmasına karşın anlamlı sayılabilecek bir tepki bulmasını sağladı. Ancak daha fazla destek bulunması için 1,1800’in tabana dönüşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla şimdilik büyük resimde anlamlı bir değişim görmezken aşağıda sırasıyla 1,1700 ve 1,1650 desteklerini izliyoruz.

 

TL’de yüksek volatilite devam ediyor. USD/TL’de dalgalanmalar yüksek kalmaya devam ederken fiyatların gün içinde 15 kuruşluk bir bant aralığında seyretmesi dikkat çekiyor. Zaman zaman TL’de kayıpları azaltma çabası öne çıksa da kurda henüz net bir denge oluşumundan söz etmek kolay değil. Volatilitenin yüksek seyrettiği mevcut koşullarda teknik görünümü değerlendirmenin çok anlamlı olmayacağını düşünüyoruz. Yine de 7,20’nin altında kalıcı rakamlar oluşmasının TL üzerindeki baskının hafiflemesine katkı sağlayacağını söylemek mümkün. Merkez Bankası ise dün beklendiği gibi bir hafta vadeli repo ihalesi açmayarak sıkılaştırma adımlarına devam etti. Haftalık repo ihalesi yapılmaması politika faizi olan %8,25’ten fonlama sağlanmaması ve fonlama maliyetinin %9,75 seviyesindeki faiz koridorunun üst bandında yaklaşması anlamına geliyor. Mevcut durumda %8,32 olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %9,75 seviyesine yaklaşana kadar TCMB’nin sıkılaştırma adımlarına devam etmesini bekliyoruz.

Ons altın kâr satışlarının etkisinde. Rusya’nın korona virüse karşı aşı geliştirdiğine yönelik haberlerin güvenli liman ihtiyacını azaltmasının yanında dolardaki değer kazanımının yarattığı baskı ons altında güçlü kâr satışlarını tetiklerken fiyatların 1900 doların altını test etmeye başladığını görüyoruz. Teknik açıdan bakıldığında son dönemdeki yükselişin fiyatları aşırı alım bölgesine çekmesi ve indikatörlerin daha yüksek seviyeleri teyit etmeyen bir tablo çizmeye başlaması kâr satışı riskini canlı tutuyordu. Hafta başında dikkat çektiğimiz 2000 doların altına inilmesi ile birlikte teknik göstergeler daha fazla bozulma sinyali vermeye başlarken satışlar da güç kazandı. Altının şimdilik üzerinde tutunduğu 1860 dolar desteğini de aşağı yönlü kırması durumunda 1800 doların da altında rakamlar görülmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu