Ekonomi

Haftalık ekonomi değerlendirmesi

Yeni haftanın gündeminde;

  • 18 Ocak Pazartesi Çin; Büyüme, Sanayi Üretimi, İşsizlik Oranı, Perakende Satışlar Japonya; Sanayi Üretimi
  • 19 Ocak Salı Almanya; TÜFE, Türkiye; Konut Fiyat Endeksi
  • 20 Ocak Çarşamba Çin; Faiz Oranı Kararı Almanya; ÜFE İngiltere; Enflasyon verileri
  • 21 Ocak Perşembe Türkiye; TCMB Faiz Oranı Kararı, Tüketici Güven Endeksi Euro Bölgesi; AMB Faiz Oranı Kararı Japonya; Faiz Oranı Kararı ABD; Haftalık İşsizlik Başvuruları
  • 22 Ocak Cuma Türkiye; Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors’un Türkiye ile ilgili olası değerlendirmesi, Dünya Geneli; PMI verileri Japonya; TÜFE ABD; 2. El Konut Satışları, –

Yeni haftada; Küresel piyasaların odağında Kovid-19 aşılama çalışmalarının etkinliği ve vaka sayılarındaki artış nedeniyle gelebilecek yeni kısıtlamalar ile ilgili haber akışları takip edilecek. 20 Ocak tarihinde gerçekleşecek olan ABD Başkanlık devir tesliminin sakin geçip geçmeyeceği de Trump yanlılarının Kongre baskını sonrası merak konusu. Ek olarak Çin ve Avrupa Merkez Bankası politika toplantıları ve faiz oranı kararlarını takip edeceğiz. Veri akışları bağlamında ise; Çin’den büyüme ve sanayi üretimi ve dünya genelinde öncü PMI verileri takip edilecek. –

Yeni haftada yurtiçi piyasaların odağında ise TCMB PPK Toplantısı ve faiz oranı kararı olacak. Piyasa beklentisi Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranının %17 seviyesinde sabit tutup, sıkılaştırıcı politikalar ve enflasyon ile mücadeleye vurgu yapan sözlü yönlendirmeler yapacağı yönünde. Veri akışı bağlamında ise; TÜİK ve TCMB tarafından hazırlanan tüketici güven endeksi verisi öne çıkmakta. Ek olarak Cuma günü; Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors’un (S&P)Türkiye ile ilgili olası değerlendirmesi takip edilecek. S&P’nin Türkiye kredi notu ‘Durağan’ görünüm ile ‘B+’ seviyesinde bulunmaktadır. S&P’nin Türkiye raporunun Cuma gece yarısından sonra açıklanması beklenmektedir.

Geçtiğimiz Hafta Ne Oldu?

Küresel piyasalar geçtiğimiz haftaya, koronavirüs vaka sayısındaki artış ve ABD Başkanı Trump’ın azil süreci ile ilgili gelişmelerle düşüşle başladı. ABD Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Kongre baskını dolayısıyla görevden alınmasını istedikleri Başkan Trump’a karşı azil maddesini içeren tasarıyı Meclise resmen sundu. Tasarıda “görevi kötüye kullanmak” başlığı altında Trump’a, kongre baskını dolayısıyla “ABD hükümetine karşı kasten şiddete teşvik” suçlaması yöneltildi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde bankanın Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümeye ilişkin son projeksiyonlarının, koronavirüs vakalarındaki artışa ve son karantina önlemlerine karşın “çok net bir şekilde hala geçerli” olduğunu söyledi. Lagarde, ABD seçimleri, İngiltere ile Brexit ticaret anlaşması ve aşılamaların başlaması gibi görünüme ilişkin daha önceki birçok belirsizliğin artık netleştiğini belirtti. ABD’de TÜFE Aralık’ta beklentilere paralel %0,4 arttı. TÜFE yıllık bazda da %1,4 arttı. Gıda ve enerji hariç TÜFE tahminlere paralel %0,1, yıllık da %1,6 artış kaydetti. Çekirdek TÜFE önceki ay %0,2 artmıştı. Açıklanan bu rakamlar ile, enflasyonun hala Fed’in hedeflerinin oldukça altında seyrettiğini gördük. Federal Hükümetin Bütçe Açığı ise geçen ay 144mlr USD olarak kaydedildi. Perşembe gününe geldiğimizde; ABD mali teşvik paketine ilişkin beklentiler ve Çin’den gelen pozitif dış ticaret verilerinin etkisiyle risk iştahı yükseldi. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 9 Ocak’ta sona eren haftada Mart ayından beri en yüksek seviyesi olan 965 bine yükselerek 790 bin piyasa beklentisini aştı. Almanya ekonomisi ise, 2020 yılını beklentilere paralel %5 daralmayla tamamlayarak 11 sene sonra ilk defa yıllık bazda daraldı. Avrupa Merkez Bankası Aralık ayı para politikası toplantı tutanaklarında, Euro kurundaki yükselişin enflasyon görünümü üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceğine dikkat çekildi. Princeton Üniversitesi Bendheim Finans Merkezi tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Fed Başkanı Jerome Powell ise, “”Enflasyonda sorun görmedikçe faizleri yükseltmeyeceğiz. Enflasyonun bir süre %2’nin üstüne çıkmasına izin vermemiz gerek” dedi. Haftanın son işlem gününde ise küresel piyasalar, Biden’ın 1,9trln USD’lık teşvik paketine karşın çoğunlukla ekside seyretti. İngiltere ekonomisi Kasım’da %2,6 ile beklentilerin altında daraldı.

– Yurtiçi piyasalarda ise haftanın son işlem gününe kadar döviz kurlarındaki hareketliliğe bağlı olarak dalgalı bir seyir izlendi. Yükseliş momentumunu koruyan BİST100 endeksi hafta içinde 1.570 direncini test etti. USD/TL kuru dolar endeksindeki artışa bağlı olarak 7,50 seviyesinin üzerine çıktı. Perşembe gününe geldiğimizde; güne %0,5 primle başlayan BİST100 endeksi 1.570 direncine takıldı. Herhangi bir negatif haber ya da veri akışının olmadığı ve kur hareketlerinin sakin seyrettiği günde Endeksin rekor seviyelerinde kar satışlarının yeni alımlara karşı galip geldiğini gördük. Haftanın son işlem gününde ise yurtiçi piyasalar; küresel piyasalardaki risk iştahı azalışına paralel düşüş yaşadı. Veri akışlarına baktığımızda, TCMB, Kasım ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri açıklandı; Buna göre Cari Açık beklentilerin üzerine çıkarak Kasım’da 4,1mlr USD oldu. Yıllıklandırılmış cari açık 37,97mlr USD’na yükseldi, önceki ay 33,9mlr USD’ydı. TÜİK ise Ekim dönemine ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre işsizlik %12,7 olarak kaydedildi, Geniş Tanımlı İşsizlik ise %29,1’e yükseldi. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,4 puanlık azalışla %24,9 oldu. TÜİK verilerine göre Sanayi Üretimi Kasım’da bir önceki aya göre %1,3, yıllık bazda ise %11 arttı. Beklenti yıllık %9,1, aylık ise %0,8 artış olması yönündeydi. Perakende Satış Hacmi ise 2020 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,9 bir önceki aya göre ise %2,2 arttı. Türkiye genelinde Konut Satışları 2020 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %47,6 azalırken, bir önceki yıla göre %11,2 artarak 1,5mn oldu. TCMB verilerine göre yabancı girişi yılın ilk haftasında net 777mn USD olurken döviz mevduatları 199mn USD artış kaydederek toplamda 235,9mlr USD ile yeni rekor seviyesine ulaştı. TCMB Beklenti Anketine göre, yılsonu TÜFE beklentisi %11,15, yılsonu büyüme beklentisi %3,9, yıl sonu döviz kuru beklentisi ise 8,09 TL olarak kaydedildi.

BIST-100 HAFTALIK TEKNİK GÖRÜNÜM

BIST100 endeksi haftalık bazda %1,05 kayıp ile Cuma günkü işlemleri 1.524 puandan kapattı. Endeks geçtiğimiz haftaya 1.539 puandan başladıktan sonra haftalık bazda 1.516-1.568 aralığında hareket etti. Geçtiğimiz hafta 1.568 puana kadar yükseliş yaşanmasının ardından, Cuma günü artan satış baskısı ile kısa vadeli yön negatife döndü. Hafta kapanışında 5 günlük AO’sı 1.541 ve 22 günlük AO’ları 1.502 olarak gerçekleşti. Cuma günkü işlemleri 5 günlük AO’sı altında kapatan endekste yeni hafta başında bu seviye altında kalınması halinde, satışların 1.500 desteğine doğru devam etmesi söz konusu olabilir. Bu seviye altında önemli destekler 1.485 ve 1.470’de bulunmaktadır. Orta vadeli yükselen kanal desteğinin ve 22 günlük AO’sının de 1.500 civarında olması nedeniyle endekste olası satışlarda, bu seviyede tutunma çabası görülebilir. Endekste kısa vadeli görüntünün düzelmesi için ilk etapta 1.540 -1.550 dirençlerinin geçilmesi gerekmektedir. Bu iki seviyenin aşılması halinde yeniden orta vadeli yükselen trendin etkisine girilebilir ve 1.570, 1.585 ve 1.600 dirençleri haftalık bazda hedef olarak gündeme gelebilir. Endeks dolar bazında haftayı 2,04 centte gerileyerek kapattı. Haftalık bazda hareket aralığı ise 2,03-2,13 cent bandında gerçekleşti. Son iki haftadır 2,00 cent direncinin üzerinde harekete geçen endekste yeni haftada bu seviye üzerinde kalınması yükselen trendin devamı için önem arz etmektedir. Haftalık bazda hedef dirençler 2,10-2,15, destekler 2,00 ve 1,92 cent olarak izlenebilir.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu