Ekonomi

Fintech oturumu 3’üncü gününü tamamladı

2008’deki küresel ekonomik sarsıntıya kadar teknolojinin finans için bir servis sağlayıcı olarak yer aldığına dikkat çekerek sözlerine başlayan SC Yönetim Danışmanlık Kurucu Ortak Soner Canko, “2008’de yaşanan ekonomik sarsıntı hepimizde bir güven sorusu yaşattı. O tarihten sonra finans için çalışan teknoloji yeni bir aşamaya geçti ve ‘Fintech 2.0’ dönemi başladı. 13 senelik bir dönemde ‘Fintech 2.0’ı yaşıyoruz. Mevcut finansal sektörün teknoloji kullanımı değil, teknolojiyi yoğun çevik ve daha iyi kullananların finansal sektörde oyuncu olarak yer almaya başlamaları, mevcut oyuncularla beraber aynı pazarda çalışmaları, rekabeti olarak özetliyorum” dedi.

2020 yılında Fintech’lere 105,7 milyar dolar yatırıldı

“House of Fintech” raporuna değinen KPMG Türkiye Fintech Sektör Lideri, Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı Sinem Cantürk, “Fintech dediğimizde büyük bir ekonomiden bahsediyoruz. 2019 yılında dünya genelinde 3 bin 472 yatırım işlemi gerçekleştirildi ve değeri de 168 milyar dolardı. 2020 yıl sonu House of Fintech raporuna göre bu sayıların bir miktar geriye geldiğini görüyoruz çünkü pandemi senesi içerisindeydik ve sadece fintech yatırımları değil aslında bir nevi ekonomik bazı sıkıntıları bütün dünya olarak yaşadık dolayısıyla 2020 yılında fintech yatırımlarında bir daralma, bir durağanlaşma gördük. 2019’da 3 bin 472 yatırım işlemine karşılık 2020 de ise 2 bin 861 tane işlem yapıldığını gördük. 2019’daki 168 milyar dolarlık yatırıma karşılık 2020’de bu rakam 105,7 milyar dolar olarak kayda geçti ancak yapılan yatırımları analiz ettiğimizde; ilk 6 ayda durağan bir sene geçirmiş olsa da yatırımlar ikinci yarıda ilk yarı yıldaki yatırım hacminin 2 ila 2,5 kat üzerine geçmeye başladığını ve tekrar büyüme trendini yakaladığını gözlemledik” ifadelerini kullandı.
Dijital bankaların küresel anlamda çok daha fazla yatırım aldığına dikkat çeken Cantürk, “Eskiden yatırımcıların liderliğinde ilerlerken artık bankaların da yatırım fonları ile dahil olmaya başladığını gördük” dedi.

“İnsanların finansal anlamda yaşadığı tecrübeler değişiyor”

10 yıl içerisinde dünyada her şirketin bir finans şirketi olacağını ve kripto para bunun içerisinde kripto paranın çok büyük bir rol oynayacağını belirten CoinShares CSO’su Meltem Demirörs, “Son 30 yılda internetle birlikte şirketler fiziksel dünyadan dijital dünyaya geçti. 10 yıl önce Exxon Mobil dünyanın en büyüğüydü. Bugün ise dünyanın en büyüğü dijital bir şirketlerdir. Dijital hayatlarımızı kontrol eden ve ülkelerden daha büyük olan şirketler örneğin, Facebook bir banka olursa ve pazar kendi kripto parasını sunarsa dünyanın en büyük bankası olur çünkü 3 milyar insan Facebook kullanıyor” dedi.
Demirörs, “Şu an dijital bir dünyada yaşıyoruz. Farklı finansal varlıklar dijitalleşiyor ve para baytlar üzerinden hareket ediyor artık insanlar bir banka olarak çalışıyor ve kripto para işlemleri bankalara ihtiyaç duymadan ve yazılım üzerinden çalıştırıyor. İnsanların finansal anlamda yaşadığı tecrübeler değişiyor. Yatırım ya da para söz konusu olduğunda banka akla banka, şirket veya fintech geliyor. Bence gelecek 10 yılda fintechlere ya da bankalara gerek kalmadan piyasada işlem yapmak mümkün olabilir” ifadelerini kullandı. 

Fintech ülkeler için zorunlu bir unsur

Günümüz koşullarında fintech bulunması gereken zorunlu bir unsur olduğunu dile getiren Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği Başkanı Burhan Eliaçık, “Bir ülke, fintech şirketlerini ülkesinin finansal sisteminde zorunlu unsur olduğunu düşünür ve buna uygun hareket ederse vatandaş için hizmet rekabeti başlar. Zorunlu bir unsur olarak görmez ve finansal teknolojiye yatırım yapmazsa günümüz dijital ortamında, yurt dışında kurulu ve ülke sınırları içerisinde herhangi bir fiziksel varlığı bulunmayan şirketten vatandaşlar hizmet almaya başlayacaktır. Bugün bu risk Türkiye için de mevcut. Oturduğumuz yerden iki dakika içerisinde Meksika’da, Singapur’da ya da Kanada’da hesap açabiliriz. Türkiye 2019 yılında yaptığı değişiklik ile bu yarışın içerisinde olduğunu gösterdi. Bir hazırlık mevcut ancak yeterli değil” dedi.

Bankalar dijital dönüşüme hazırlanmalı

Bankaların gelecekte de var olacağını fakat dijital dönüşüme hazırlanmaları gerektiğine dikkat çeken TEB Dijital Bankacılık Grup Direktörü Serkan Fergan, “Bankalar dijitalleşmeyle birlikte müşterilerin hayatındaki günlük işlem ve bankacılık ihtiyaçlarını dijital tarafta sunmaya devam ediyor. Bankalar önümüzdeki dönemde müşterinin hayatına değer katan, hatta önümüzdeki dönem direkt müşteri temsilcisinden ziyade o iş özelinde müşteri hayatına değer katabilecek, diğer fintech ya da diğer o alanda hizmet veren ve bankalarının yaptığı anlaşmalar sonucunda müşteriler için daha güvenilir ve daha anlaşılır hizmet sunacaklar” dedi ve şöyle devam etti: “Artık müşteriler dijital dünyada şube gezmiyor ama dijital ortamda bankaları geziyor. Bankaların tüm değerlerini ne tür avantaj ve faiz oranları ile finansmanı sağlayacaklarını, ürünleri ile ilgili detaylı bilgileri tek bir noktadan erişebildikleri birçok şirket görüyoruz dolayısıyla insanların bir kurumu tercih etme noktasında ilk başvurdukları yerler çoğunlukla buralar oluyor. Bu anlamda ürünlerimizi sadece kendi kanallarımız üzerinden satmak zorunda değiliz. Sadece bankacılık ürünleri değil ama bir bankanın gücü, kendi edinmiş olduğu müşterilerine her zaman fayda sağlayabilecek, onların yaşam döngüsü içerisinde ihtiyaçlarına cevap verebilecek bazı finansman dışı uygulamaları da kendi bünyesinde bulunduracağını biliyoruz ve bu anlamda çalışmalar yapıyoruz” dedi.

 

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu