Ekonomi

Ekonomi/finans tarihinde bugün

75 yıl önce (1946) bugün, aileden zengin John Hay Whitney yeni kurulmuş gelecek vaat eden şirketleri finanse etmek için bir şirket kurunca ABD girişim sermayesi sektörü hayata geçti. Goldman Sachs gibi Wall Street kodamanları “bu iş asla yürümez” dediler ama John Hay kendi cebinden $5 milyonluk çek yazıp (bugünün $67 milyonu) birkaç şirkete can suyu verdi. Bunların arasında Minute Maid, Compaq ve Memorex de vardı…

 

Mayflower gemisiyle gelip Massachusetts’e yerleşen püriten John Whitney’in torunlarındandı. Yale ve sonra Oxford’da okudu. Babası ölünce ABD’ye döndü ve $20 milyon (bugünün $300 milyonu) mirasa kondu (sonra annesi ölünce bir dört misli daha geldi). 1970’lerde dünyanın en zengin dört kişisinden biri olarak gösterildi. “Girişim sermayesi” terimini ilk kez ortağı kullanmıştı.

 

Başkan Eisenhower onu Birleşik Krallık’a konsolos olarak atadı. Başkanın İngiliz, Fransız ve İsrail güçlerinin Mısır’dan çıkmalarını istediği Süveyş Krizi sürecinde çok önemli rol oynayıp bozulan ilişkileri düzeltti. Bir ara New York Herald Tribune gazetesini çıkardı, New York’taki Museum of Modern Art’ın (MoMA) başkanlığını yaptı.

 

Müthiş bir sanat koleksiyonu vardı. Monet, Manet, Degas, Hopper, Braque, Seurat, Courbet, Tououse-Lautrec, Matisse, Rousseau, Whistler, Corot, Utrillo, Picasso, Cezanne, Gauguin, Renoir, Gericault, Van Gogh, Blake, daha neler neler. Öldükten sonra eşinin satışa koyduğu Bal au moulin de la Galette (Renoir) Sotheby’s müzayedesinde $78 milyona satıldı (1990). Yine eşinin bir vakfa bağışladığı Garçon à la pipe (Picasso) 2004’te yine Sotheby’s’de $104 milyona gitti.

 

Deli bir işkolikti. Günde bir sürü toplantı yapar, akşam üç dört resepsiyona katılırdı. Defalarca arkada şöförü uyuklarken arabasını kendinin kullandığı görüldü.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu