Ekonomi

Edirne Meriç’te kadın girişimciler yer fıstıklı ürünleri ihraç ediyor

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Edirne’nin Meriç ilçesinde kadın girişimciler tarafından kurulan kooperatifte ilçenin tescilli yer fıstığından elde edilen ürünler, Avrupa ve ABD’ye gönderiliyor.

Yunanistan sınırındaki ilçede asırlık ata tohumundan yetiştirilen ve coğrafi işaret alan “Meriç Yer Fıstığı”nın ekim alanının artmasıyla, Alibey köyündeki girişimci kadınlar tarafından 2019 yılında Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulmuştu. Kooperatif binasında kabuğundan ayrılmış ve kavrulmuş fıstıktan ürünler, 12 kadın tarafından hazırlanıyor.

Kadınların yer fıstığından ürettikleri un, kurabiye, ezme, krema ve yağı “Alibey’den” markası adı altında satışa sunuluyor.

Aile bütçelerine katkı sağlayan kadınlar, ürünlerinin yurt içinde ve dışında ilgi görmesinin mutluluğunu yaşıyor.

“HOLLANDA’YA 2 TON KABUKLU KAVRULMUŞ YER FISTIĞI GÖNDERDİK”

Alibeyköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Erkan Demirel, kooperatifin köye büyük katma değer sağladığını belirterek, “Valiliğimizin, kaymakamlığımızın ve Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfı’mızın büyük destekleri oldu ve desteklerini sürdürüyorlar. Amacımız bu kooperatifi büyütmek ve daha fazla ürün piyasaya sunmak” dedi.

Demirel, coğrafi işaretli Meriç yer fıstığını 120 yıllık ata tohumundan yetiştirdiklerini anlattı.

ABD’ye geçen yıl numune gönderdiklerini belirten Demirel, “Numuneden sonra 250 mililitrelik soğuk sıkım yağımızdan 50 bin şişe istediler ancak o siparişi karşılayacak ürün elimizde yoktu ama bu yıl ki ekimden sonra o yağı göndereceğiz” dedi.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
canlı casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -