Ekonomi

Cari denge Aralık’ta 14. ay üst üste açık verdi

Türkiye’de Aralık ayında cari işlemler dengesi, 3,21 milyar USD açık verdi. Aylık bazda açıklanan cari açık rakamı 3,70 milyar USD olan piyasa beklentisinin ve 4 milyar USD olan bizim beklentimizin biraz altında gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemindeki 2,74 milyar USD seviyesinden artış göstermiştir. Yıllık bazda ise 36,7 milyar USD ile 2017’den sonraki en yüksek cari açık verilmiştir. Cari denge, ticaret dengesi altın ithalatındaki artış nedeniyle bozulurken 14. ayda da açık vermiştir.

 

2020 yılında, hızlı kredi büyümesinin ve parasal genişlemenin büyüme üzerindeki artırıcı etkisini izlerken, aynı zamanda cari açığı artırıcı etkisini de gözlemledik. Ticaret dengesinde, artan ithalat talebi ve buna ek olarak altın ithalatında yıl genelinde gerçekleşen artışın etkileri söz konusuyken, turizmde de yaşanan sıkıntılar nedeniyle oluşan gelir kaybı yüksek cari açık kaydedilmesinde etkili oldu. Türkiye ekonomisi normalde yüksek büyüme kaydettiği yıllarda yüksek cari açık verirken, pandemi nedeniyle büyümenin ancak yüksek miktarda kredi büyümesi ile gerçekleştirilebildiği bir ortamda yıllık cari açık, söz konusu kredi etkisi nedeniyle son 3 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

 

Finansman tarafında doğrudan yatırım kaynaklı net girişler Aralık ayında 836 milyon USD olarak gerçekleşirken, portföy tarafında 5,2 milyar USD net giriş olduğu görülmektedir. Hisse senetlerinde net alım 269 milyon USD olurken, borçlanma araçlarında ise 2 milyar USD’lik net alım yapılmıştır. Resmi rezervler bu dönemde yeni ekonomi yönetiminin politikalarının etkisiyle 6,73 milyar USD artmıştır. Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin değiştiği Kasım döneminden önce uygulanan TRY’yi destekleme amaçlı politikalar, kamu bankalarının döviz satışları kaynaklı olarak rezervlerde azalmaya sebep oluyordu. Merkez Bankası, yeni dönemde piyasadaki arz talep dengelerini etkilemeyecek şekilde, rezervleri yeniden tesis etmek için döviz alımları yapacak. Ocak – Aralık 2020 döneminde cari işlemler dengesi 36,7 milyar USD açık verirken, net hata ve noksan veya kaynağı bilinmeyen sermaye hareketleri, aylık 734 milyon USD’lık giriş gösterdi ve bu yılın genelinde 3,28 milyar USD net çıkışa işaret etti.

 

Ödemeler dengesi… Kaynak: TCMB, Bloomberg

 

2020 yılında, genel olarak TRY’nin de istikrarsızlaşmasına yol açan gevşek politikaların uygulanması, kredi talebini artırarak ithalat üzerinde artırıcı etki oluşturmuştu. Buna ek olarak altın ithalatının da yıl genelinde yarattığı artış, turizm gelirlerinin de pandemi nedeniyle çok azaldığı bir ortamda cari açığın genişlemesine neden olmuştu. Cari açık kompozisyonunun 2021’de daha olumlu olmasını bekleyebiliriz. Sıkı para politikasının uygulanmaya başlaması ile kredi büyümesinin sınırlanması cari açıkta azalma etkisini sağlayacaktır. Bunun yanında, aşılama ile salgın kontrolü sağlanırsa daha iyi geçecek bir turizm sezonu hizmet gelirlerinde geçen seneye göre bir miktar düzelme sağlayabilir. Cari açığın finansmanı anlamında, rezerv kullanımı tarafında ise yeni ekonomi ve MB yönetiminin uygulamaları çerçevesinde daha olumlu bir noktada olmamızı bekleriz. 2021 yılında, MB rezervlerin yeniden güçlendirilmesi ve böylece döviz tamponlarının sıkılaştırılması amacıyla döviz alımları yapmayı değerlendirecektir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu