Ekonomi

BİST100 endeksi

Yurtdışı piyasalarda, Brexit sonrası için ticaret anlaşması konusunda AB ile Britanya arasında yapılan müzakerelerde bir miktar ilerleme sağlandığı haberleri ve ABD’de yeni Covid – 19 teşvik paketi üzerinde yakın zamanda bir uzlaşma olacağı haberleri ile pozitif bir tablo çiziyor. Piyasalarda dün Fed’in faiz kararıyla birlikte, TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın gelecek yılın para ve kur politikasına ilişkin sunumu gerçekleştirildi. Toplantıda, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı, piyasalarla iletişim ve şeffaflık konusunda gerekli adımların atılacağına yönelik mesajlar Türk Lirası’nı dolar ve euro karşısında güçlendirdi. Ağbal’ın uygulanan dalgalı kur politikasına ilişkin TCMB’nin hamlelerinin kurların yönünü etkileyici nitelikte olmayacağını açıkça ifade etmesi etkili oldu. Ağbal’ın açıklamalarında hem sıkı duruşun gerekirse artırılacağını söylemesi hem de enflasyon vurgusu ile bu ay yapılacak PPK toplantısında da faiz artışına gidileceği beklentisi kuvvetlendi. Toplantı öncesinde hafta boyu devam eden 7,83 – 7,84 seviyelerindeki hareketlerini koruyan Dolar/TL, Ağbal’ın söylemleriyle birlikte 7,76’ya kadar çekildi.

Dünün en önemli gündem maddesi ise ABD Merkez Bankası faiz kararı oldu. Toplantıda faizlerde bir değişikliğe gidilmedi.  Fed varlık  alımlarının geleceğini istihdam ve enflasyon tedbirlerine bağlayarak,  tahvil alımlarının hızı veya kompozisyonunda ani bir değişikliğe  gitmeyecek. BİST100 endeksi tarafında ise küresel iyimser havanın da desteğiyle 1.409 puana kadar çıkan endeks TL bazında rekor kırmasının ardından gelen kar realizasyonlarıyla 1.384 puana kadar geriledi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu