Ekonomi

BİST100 endeksi

Küresel piyasalar ABD’de beklentilerin çok altında gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında varlık alımlarının azaltılacağı endişesini azaltarak yukarı yönlü eğilimine devam ediyor. Fed’in de varlık alımlarını azaltmakta ve faiz artırmakta aceleci davranmayacağını açıklaması yukarı yönlü eğilimi destekliyor. Ancak geçtiğimiz hafta Hazine Bakan’ın Yellen’ın yaptığı açıklamalar bir taraftan da soru piyasalardaki işaretlerini canlı tutuyor.

Yurtiçi piyasalara bakıldığında ise Sağlık Bakanı Koca’nın aşı tedariki hakkında yaptığı umut verici açıklamalar, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan tabloda 15.000 seviyelerine kadar düşen coronavirüs vaka sayıları ve sonrasında tekrar normalleşme takviminin açıklanacağının belirtilmesi piyasaları destekliyor.

BİST100 endeksi bayram haftası nedeniyle kısa sürecek olan haftada, ilk işlem gününe ABD vadelileri ve Asya piyasalarına paralel olarak %0,59 oranında yükselişle 1.450 seviyesinden başlangıç yaptı. Cuma günü kırılan 60 g HO’nun kırılması ile yükseliş trendine geçen endeks, günü %1,36  oranında yükselişle 1.461 seviyesinden tamamladı. Spor sektörü payları %4,68 oranında değer kazanırken, finansal kiralama faktöring sektörü payları %2,58 oranında değer kaybetti. Kısa vadede 1.515 puan önemli bir direnç ve hedef olarak karşımıza çıkarken, 1.425 ve 1.400 seviyeleri de kuvvetli destek seviyesi olarak izlenmeye devam edecek.

TÜİK, Mart 2021 istihdam verilerini açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 59.000 kişi artarak 4,2 milyon kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalış ile %13,1 seviyesinde gerçekleşti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu