Ekonomi

BİST100 endeksi

Küresel piyasalara baktığımızda Ocak ayının sonuna gelirken risk iştahının düşmeye başladığını görüyoruz. Ocak ayı içerisinde ABD tarafında mali teşvik paketinin Kongre’ye gelmesinin yanında ileriki aylara sarkabileceği beklentisi artarken piyasalar üzerinde baskı oluşmaya başlamış durumda. Bunun yanında Covid-19 vaka sayılarının dünya genelinde yayılıyor olmasının yanında ülkelerin aşı yarışına girmesiyle tedarik konusunda sıkıntıların olması piyasalar üzerinde baskıların artmasında etkili olmaya başladı,

ABD 10 yıllık tahvillere baktığımızda ise faizlerin %1,02’lere gerilemesi yatırımcıların güvenli liman arayışlarının hızlandığı dikkat çekerken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu ay 1,18’lere kadar çıkmıştı.

Dün akşamki FED toplantısına bakarsak Aralık ayı toplantısından çok farklı bir eylem planının çıkmadığı görülürken faiz oralarında değişiklik yapılmayarak %0 – 0,25 bandında kaldığı görülüyor.

Yurtiçine baktığımızda ise dün Borsa İstanbul küresel piyasalardaki satış baskısına dayanamayarak BİST100 endeksi iki haftadır hareket ettiği 1.520 – 1.580 bandını aşağı kırarak 1.485 puana kadar geriledi. Gün içerisinde Dolar/TL’nin 7,40 direncinin üzerine çıkamadığı görülürken piyasalarda bugün TCMB’nin enflasyon raporu takip edilecek. Piyasalar TCMB’nin 2021 kur politikasını merak ederken parasal gevşemenin devam edip etmeyeceği konusunda ipuçları almaya çalışacak.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu