Ekonomi

Bir iner, bir çıkarım bu yokuşu

Dünya borsalarında oynak seyir devam ediyor. ABD, Avrupa vadelileri ve Asya borsaları tepki alışlarından önceki seviyelerin altına geriledi. Aşırı uzun olan pozisyonların azaltılması ve Çin’de nakit sıkışıklığı geri çekilmeye gerekçe olarak gösteriliyor.

Salgınla mücadele ve şirket karlarındaki olumlu gelişmelere rağmen Türkiye varlıkları dünya piyasalarındaki oynaklıktan olumsuz etkileniyor. MSCI Türkiye Perşembe günü %1,7 yükselerek en iyi performans gösteren üç EMEA endeksi arasında yer aldı. Ancak sene başından beri %1,7 kayıpla halen dünyanın %6 gerisindeyiz.
Yılın ilk enflasyon raporunda Merkez Bankası yukarı yönlü risklere rağmen enflasyon hedefini sabit tuttu. Faizlerin uzun süre yüksek tutulacağı ve gerekirse ilave sıkılaşmaya gidileceğini vurguladı.

Merkez Bankası’nın enflasyon hedefini tutturabileceğine henüz ikna olmadık. 2021 yılı enflasyonu düşürmek için zorlu bir yıl. İç ve dış dinamikler enflasyon baskısının artacağına işaret ediyor.

Ama Türk lirası ve 10 yıllık Devlet İç Borçlanma senetlerinin yabancı girişiyle prim yapmasını önemsiyoruz. Hisse senedinin tersine döviz ve tahvil piyasalarında gelişmekte olan ülkelere göre daha güçlü bir seyir izliyoruz.

Dünya borsalarındaki satışlara paralel Borsa İstanbul’un %1 kayıpla açılmasını bekliyoruz. Sabah ilk işlemlerde Türk lirasının en çok değer kaybettiren para birimleri arasında yer alması borsa için iyi işaret değil. Endeks için destek olarak 1,480 ve 1.430, direnç olarak 1.505 seviyeleri öne çıkıyor. Endekste alış yönünde pozisyon almak için oynaklığın azalmasını ve 1.510 seviyesinin aşılmasını beklemeyi tercih ediyoruz. Hisse bazında Türkiye Sigorta, Ereğli, Şişecam, Koza Altın hisselerini alım yönünde izliyoruz.

Piyasa beklentilerinin üzerinde kar açıklayan Anadolu Hayat’ta pozitif, beklentilere paralel gelen Garanti Bankası’nda nötr bir seyir bekliyoruz. Sigorta sektörü için genelde pozitif görüşümüzü koruyoruz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu