Ekonomi

Aşı kaynaklı olumlu gelişmeler küresel risk iştahını destekliyor

Piyasa Gündemi

Aşı konusundaki olumlu gelişme ve artan umutların etkisiyle küresel risk iştahı haftaya güç kazanımıyla başlarken, bu cephedeki gelişmeler yakından takip edilecektir. Aşı çalışmalarının yanında ekonomik veri akışları ve salgın kaynaklı gelişmeler de gündemdeki yerini ve önemini korumaktadır. Yurt içinde kur cephesinde volatilite artış kaydederken, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ilk açıklamasında piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacaklarını ifade etti. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:00 Türkiye – Cari İşlemler Dengesi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Aşı kaynaklı iyimserliğin etkisiyle yaşanan güçlü yükselişin ardından dün küresel hisse piyasalarında gün içerisinde kâr satışlarının gündeme geldiği ancak genel olarak olumlu havanın korunduğu gözlendi. BIST-100 Endeksi bankacılık ve ulaştırma sektörleri öncülüğünde yukarı yönlü seyrini koruyarak günü %0,93’lük yükselişle 1.243,00 puandan rekor kapanışla tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,15 – 8,16 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,19’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Haftanın ilk gününde gerek içerideki ekonomi yönetimindeki değişikliklerin etkisi gerekse yurtdışında aşı beklentisi ile oluşan olumlu havanın katkısı ile sert bir yükseliş gerçekleştiren endekste dün günün başında görülen satışlar sınırlı kaldı ve öğleden sonra gelen alımlarla endeks kapanış bazlı rekor gerçekleştirmiş oldu. Son iki günde yükselişe işlem hacminin de eşlik ediyor olması olumlu tabloyu destekliyor. Endekste tarihi zirvenin bulunduğu 1.245’in geçilmesi alımları hızlandırabilir.  Buranın üzerinde 1.276 ve devamında 1.310 gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise ilk kritik destek 1.220 civarı olmaya devam ediyor. Buranın altına sarkılmadığı sürece geri çekilmeler alım fırsatı oluşturabilir.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu