Ekonomi

Aşı cephesindeki olumlu gelişmeler risk iştahını desteklemeye devam ediyor

Piyasa Gündemi

Pfizer ve BioNTech aşısının yıl sonu gelmeden Avrupa’da kullanılabileceğine ilişkin haber ön plana çıkarken, yurt içinde ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşıya aralık ayında başlamak istediklerine ilişkin açıklaması takip edildi. Aşı çalışmalarında kaydedilen başarılar ve izin başvuruları küresel risk iştahını desteklerken, vaka sayılarındaki artış ve tedbirlerdeki sıkılaşma zaman zaman riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    13:00 Euro Bölgesi – İşsizlik Oranı Önem: Orta
•    16:15 ABD – ADP İstihdam Değişimi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Aşı kaynaklı iyimser hava ve imalat PMI rakamlarındaki pozitif seyir risk iştahını destekledi. Küresel hisse piyasalarında dün yukarı yönlü bir fiyatlama etkili oldu. Haftanın ilk gününde salgın kaynaklı endişelerle sert satışların yaşandığı BIST-100 Endeksi de dün kayıplarını geri alarak günü %3,25’lik yükselişle 1.325,29 puandan tamamladı. ABD borsaları yükselişlerle rekor seviyeleri test ederken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif satıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında yataya yakın karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,85 – 7,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,82’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Önceki gün yurtdışından oldukça negatif bir şekilde ayrışan BIST 100 dün tam tersi bir görünüm yaşadı. Sektörel bazda da önceki günün tersi bir tablo söz konusu oldu. Alt periyotlarda teknik göstergelerde toparlanma olsa da günlük grafiklerde dünkü yükselişe karşın hala zayıf görünüm devam ediyor. Buna rağmen endeksin 1.290 üzerinde tutunma çabası dikkat çekiyor. Burası aşağıda izlediğimiz referans noktamız olmaya devam ediyor. Hafta başında oluşan boşluğu dolduran endekste 1.320 üzerinde mart ayında başlayan ve bugüne kadar devam eden yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 1370 civarı en önemli direnç bölgesi konumunda olmaya devam ediyor. Bu bölgeye yakın yeni maliyetlerin riskli olacağını düşünüyoruz.  

 

Kaynak Gedik Yatırım 
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu