Ekonomi

Altında gerginlikten pozitif etkilendi

Altın dünkü seansta 1902 dolar/ons kadar çekilerek trend desteğine test ettiği seansta güçlü bir geri dönüş yaşadığı seansı geride bıraktı. Aynı zamanda bu seviye son iki haftanın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçmesini rağmen altının gün sonuna kadar toparlanması çok uzun sürmedi. Çin’in Güney Deniz’inde füze denemeleri yapması ve ABD’nin bu denemelerden hoşnut olmaması dolayısıyla iki ülke arasında gerginlik tırmandı. Bu gerginlik altın tarafından güçlenme yaşanmasına neden olurken seansı 1954 dolar/onstan tamamlanmasına vesile oldu. Diğer taraftan bugün için Jackson Hole toplantısı beklenirken, FED Başkan’ın yapacağı açıklamalar piyasaların yeni yönünü belirleyecek.

 

Gümüş ise satıcılı başladığı bir günde altının güçlenmesinden nasibini alarak 27,48 dolar/onsa kadar uzanarak yüzde 3,5 kazanç elde etti. Dünkü bu hareketinden görüldüğü üzere altından daha da pozitif bir ayrışma içerisinde olacağına dair sinyal vermiş oldu.

 

Platin de diğer kıymetliler gibi yeşilde kapattığı bir seansı yaşarken, seansı 937 dolar/onstan tamamlayarak önceki güne kıyasla yüzde 1,8 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Paladyumdaki yataya bant hareketi sürerken dünkü seansta 2197 dolar/ons seviyesinden bir kapanış yapılırken, yüzde 1,8 kazanç elde etmiş oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 1-2 dolar/onsla gerçekleşti. Borsa İstanbul’da toplamda 6.799 kg altın, 6.079 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu