Ekonomi

Altın Yellen’in konuşması sonrası yeşilde kapanış yaptı

Piyasalar Donald Trump’a veda ederken, yeni Başkan Joe Biden ve yönetimini karşılamaya hazırlanıyor. Dün bu doğrultuda Biden hükümetinin yeni hazine bakan adayı Janet Yellen’ın göreve başlama konuşmasını takip ettik. Altın da bu konuşmadan payına düşen fiyatlamayı almaya çalıştı. Konuşmada öne çıkan konu başlığı doların değerlemesi üzerine oldu. Doların değerinin piyasa dinamikleri doğrultusunda belirlenmesi gerektiğini savunan Yellen, rekabetçi bir dolar yaratma çabası içerisinde olmayacaklarını vurguladı. Diğer taraftan Yellen Senatoyu teşvik paketine dair adımlar atma çağrısı yapması piyasalar açısından pozitif karşılandı ve altın da bu pozitiflikten kısmen de olsa etkilenmiş oldu. Dünkü seansta 1840 dolar/ons dolar/ons seviyesinden kapanış yapan sarı maden, yüzde 0,1 gibi bir kazancı elde ederek seansı tamamladı. Ancak 200 günlük hareketli ortalamanın altında kalmaya devam eden sarı maden için baskı devam ediyor. Bugün Joe Biden görevi devir alacak ve piyasaların odağı bu gelişmede olması bekleniyor.

Gümüş de altınla benzer şekilde seansı yeşilde kapatmayı başardı, ancak güçlü bir kapanıştan bahsetmek mümkün değil. 24,97 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 25,21 dolar/onstan seansı tamamlayarak önceki güne kıyasla yüzde 1 kazancı hanesine yazmış oldu.

Platin 1100 dolar/onsun altında işlem görmeye devam ederken, dünkü seansta yeşilde bir kapanış yapmayı başardı. Dünkü seansta gün içinde 1104 dolar/ons seviyesini denese de bu seviyede kapanış yapamadı ve seansı 1088 dolar/onsla yüzde 0,22 kazançla tamamladı.

Paladyum ise dünkü seansı da kırmızıda kapatırken, üst üste kırmızıda kapattığı üçüncü seansı da geride bıraktı.2376 dolar/onstan güne başlayan paladyum, 2360 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemleri dünya fiyatlarına yakın gerçekleşirken, düşük işlemli hacimli seanslar gerçekleşmeye devam ediyor. Borsa İstanbul’da toplamda 1016 kg altın, 1.299 kg gümüş işlemiyle seansı tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu