Ekonomi

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

ABD Kongresi’nin ekonomik teşvik paketi konusunda uzlaşmaya varacağı umutlarının tekrar artmasıyla ABD tahvilleri satıcılı seyretti. ABD 10 yıllık tahvilin getirisi dün kapanışa göre yaklaşık 8 baz puan yükselerek son iki haftanın en yüksek seviyesi olan %0,92 seviyesinden işlem gördü. Tüm Avrupa tahvillerinde de benzer şekilde satıcılı seyir hakimdi. Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi yaklaşık 4 baz puan yükselerek -%0,53 seviyesinden işlem görürken, İtalya 10 yıllık tahvilin getirisi ise 5 baz puan yükselerek %0,67 seviyesinden günü sonlandırdı.

Türk Hazine eurotahvillerinde ise yatay seyir hakimdi. 5 yıllık ülke risk primi dün kapanışa göre 5 baz puan gerileyerek 380 seviyesinden işlem görürken, geçen hafta %6,00 getiri seviyesinden ihraç olan 10 yıllık hazine kıymeti dün kapanışa göre 3 baz puan gerileyerek %5,90 getiri seviyesinden günü sonlandırdı. Banka ve şirket kıymetlerinde de hafif satıcılı seyir hakimdi. Vakıfbank sürdürülebilirlik (yenilenebilir enerji, yeşil binalar, uygun fiyatlı konutlar) programına uygun projelerin finansmanında kullanılacak beş yıl vadeli USD cinsi eurotahvil ihracı gerçekleştirdi. İhraç büyüklüğünün $750 milyon olduğu ihraç için nihai getiri seviyesi 6,625% olurken, toplam talep $2,3 milyarı geçti.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD endeksleri dünkü hafif satıcılı seyrin ardından rekorları tazeleme hedefiyle güne alıcılı başladı. Salgından kaynaklanan ekonomik zararı azaltmayı amaçlayan ikinci mali destek paketine yönelik bir tasarının görüşülmesi piyasaya moal verdi. Adobe Analytics verilerine göre, siber Pazartesi günü tüketiciler bir günde $10,8 milyar harcama yaptı ve ABD’de şimdiye kadarki en büyük online alışveriş rekoru kırılmış oldu. Görülen seviye bir önceki seneye göre %15,1 artış gösterirken, Adobe’nin $12,7 milyarlık tahmininin altında gerçekleşti. S&P 500 ve Nasdaq yeni rekorlar kırdığı günü sırasıyla %1,1 ve %1,3 oranında primlerle kapatırken, Dow Jones endeksi 30,000 seviyesinin üzerinde kalıcı olamadı ve %0,6 pimle günü tamamladı.

S&P 500 endeksinde sadece endüstri sektörü hafif kayıpla kapanış yaparken diğer sektörlerde primli kapanış gerçekleşti. Komünikasyon hizmetleri, finansallar ve teknoloji hisselerinde %1,5-2 arasında görülen değer kazançları endeksi yukarı taşıdı. ABD ilaç üreticisi Pfizer ve Alman ortağı BionTech, Covid-19 aşısının şartlı pazarlama izni için Avrupa İlaç Ajansı’na başvurduklarını söyledi. Pfizer günü %2,9 primle sonlandırırken, Bank of America’nın BionTech için al tavsiyesini nötr seviyesine çekmesi Biontech hisselerinde değer kaybıyla karşılandı. Hisse günü %8’in üzerinde değer kaybıyla sonlandırdı. Bir diğer aşı adayı üreticisi Moderna ise ABD’nin FDA kurumuna acil kullanım için başvurularını tamamladıklarını ve gerekli izinlerin çıkması durumunda 21 Aralık’ta aşılamaya başlayabileceklerini duyurdu. Bu gelişme ışığında hisse güne güçlü alışlarla başlamasına karşın gün içinde gelen kar realizasyonların ardından hisse günü %7,7 oranında değer kayıplarıyla tamamladı. Video konferans şirketi Zoom, dün seans kapanışında açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosuyla piyasanın $0,76’lık hisse başı kararın üzerinde $0,99 olarak paylaştı. Şirket gelir kalemi de analistlerin $694 milyonluk beklentisinin üzerinde $777 milyon olarak gerçekleşmesine rağmen Zoom hisseleri günü %15 değer kayıplarıyla sonlandırdı. Şirketin geleceğe yönelik bulunduğu kılavuzda gelir büyümesinde çeyreklik bazda yavaşlama beklenildiği notu düşüldü. Elektrikli araç üreticisi Tesla yükselişine bugün de devam etti. Şirketin S&P 500’e tek adımda entegre edileceğinin açıklanmasının ardından hisse günü %3 oranında değer kazanımlarıyla tamamladı. Çin elektrikli araba üreticisi Nio, Kasım ayında 5,291 araç teslim ettiğini paylaşmasına karşın şirket hisseleri %10,2 oranında değer kaybetti. Dow Jones endeksinde ise en çok kazandıran hisseler %2,5-3 civarı primlerle Apple, Travelers ve Intel oldu.

Euro bölgesi maliye bakanları, bölgenin kriz kurtarma fonunu güçlendirmeyi kabul etti. Yüksek düzeyde devlet borcuna sahip olma eğiliminde olan güney ülkeleri ile mali açıdan daha şahin olan kuzey ülkeleri arasındaki farklılıklar 2010 yılında borç krizini çözmeye çalışırken gerginliğe neden olmuştu. Birleşik Krallık’ta bir süredir uygulanan ikinci ulusal karantina bu gece yarısı son buluyor. FTSE 100 gelişme ışığında %1,89 oranında primlenirken, DAX ve Euro Stoxx 50 sırasıyla %0,69 ve %0,94’lik değer kazanımlarıyla günü tamamladı. DAX endeksinde yer alan on sektörün altısı günü artıda tamamlamayı başarırken takdirsel tüketim ve finans sektörüne sırasıyla %2,26 ve %1,47 oranında gelen alımlar endeksi yukarı taşıdı. Günün en kötü performans gösteren sektörleri ise sırasıyla %1,62 ve %1,03 oranında gelen satışların ardından gayrimenkul ve temel tüketici ürünleri oldu. Volkswagen CEO’su elektrikli araç üretiminde sektör lideri Tesla ile mücadele kapsamında Audi’yi yazılım ve elektrikli otomobil parçalarını geliştirmek üzerine görevlendirdi. Haberin de etkisiyle Volkswagen seansı %4,26 oranında değer kazancıyla tamamladı. BMW ve Daimler hisseleri de sırasıyla %2,38 ve %1,93 oranında değer kazandı. Deutsche Bank ve Allianz hisseleri de günü sırasıyla %1,17 ve %2,16 oranlarında artıda tamamladı.

ABD Kasım ayı ISM imalat endeksi piyasanın 59,3’ten 58’e gerileme beklentisinin altında 57,5 olarak açıklandı. ISM fiyat endeksi ise bir önceki döneme oldukça yakın 65,4 seviyesinde gerçekleşti. Ekim ayı inşat harcamalarında piyasanın %0,8’lik beklentisin üzerinde %1,3 oranında artış görüldü. Birleşik Krallıkta %0,2 artış beklenen Kasım ayı ev fiyatları bir önceki verinin de üzerinde %0,9 olarak açıklandı. Kasım ayı imalat PMI endeksi İspanya ve İtalya’da piyasa beklentilerin altında sırasıyla 49,8 ve 51,5 olarak açıklanırken, Almanya imalat PMI’ı 0,1 puan aşağı revize edildi. AB bölgesinde 0,2 puanlık yukarı yönlü revizyon söz konusu olurken, AB Kasım ayı öncü tüketici enflasyonu piyasa beklentisine paralel gerçekleşme ile -%0,3 oldu.
Yarın Asya ve Avrupa bölgelerinde açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. ABD’de ise MBA mortgage başvuruları ile ADP istihdam verisi takip edilecek. Bunun yanı sıra FED’in yayınlayacağı Bej Kitap günün önemli gelişmeleri olarak öne çıkıyor.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Hisse senedi piyasalarında artan risk iştahıyla birlikte dolarda görülen değer kaybı altın fiyatına olumlu yansıdı. Mali destek paketine yönelik haberlerin tekrar gündeme gelmesi ve enflasyon beklentilerinde yukarı yönlü hareket ise altını destekleyen diğer faktörler olarak öne çıktı. Neredeyse beş ayın en düşük seviyesinden toparlanan altın, 200 günlük hareketli ortalaması olan 1801seviyesini kırmayı başardı ve ABD kapanışına doğru %2 civarında primle yaklaşık $1815 seviyesinden işlem gördü. LME metallerinde de alıcılı bir gün geride bırakıldı. 3 ay vadeli çinko kontratları negatif ayrışarak %0,73 değer kaybederken aynı vadeye sahip alüminyum ve bakır kontratları ise sırasıyla %0,95 ve %1,51 oranında primlendi. Dünkü OPEC toplantısından bir karar çıkmaması ve bugün planlanan ikinci toplanın gerçekleşmemesi petrol fiyatları üzerindeki olumsuz etkisini bugün de devam ettirdi. Perşembe günü tekrar toplanması beklenen OPEC üyelerinin önümüzdeki seneye yönelik üretim kararı petrol fiyatlarında kısa vadede belirleyici olabilir. Gün içi en düşük $44,12 seviyesini test eden aktif vade WTI kontratı kapanışa doğru yaklaşık %1,70 değer kaybıyla $44,55 seviyesinde fiyatlandı. Daha pozitif görünüm sergileyen aktif vade Brent petrol kontratı ise yaklaşık %1,1 değer kaybıyla $47,35 seviyesine yakın fiyatlanıyor. Tarımsal emtialarda ise satıcılı seyir hakimdi. Aktif vade kahve %3,93, kakao %1,75, mısır ise %1,35 geriledi.

Teşvik paketi önerilerinin tekrar gündeme gelmesiyle risk iştahı artarken dolar endeksi Nisan 2018’den beri en düşük seviye olan 91,16 seviyesinden işlem gördükten sonra kapanışa doğru hafif yükselerek 91,19 seviyelerinde dengelendi. Amerikan doları JPY karşısında yatay kalırken, JPY dışında tüm G10 para birimleri karşısında değer kaybetti. Euro ve Danimarka Kronu, USD karşısında %1 civarında değer kazanarak en çok değer kazanan G10 para birimleri oldu. EURUSD paritesi, 1,20 direncini de kırarak gün içinde en yüksek 1,2077 seviyesini gördü ve 1,2070 seviyelerinde günü sonlandırdı. Gün içinde en düşük 1,3316 seviyesini gören GBPUSD paritesi Amerika açılışı itibariyle gelen alımlarla gün içi en yüksek 1,3441 seviyesini gördü ve günü 1,3425 seviyelerinde bir önceki güne göre %0,8 primli kapattı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu