Ekonomi

2021 1.Çeyrek strateji raporu

2021 1.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

  • Çin’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19 adı verilen koronavirüs, 2020 yılı boyunca piyasaların ana gündem maddesi oldu. Bunun yanı sıra 2020’nin başında ABD Başkanı Donald Trump’ın emri ile Bağdat’ta düzenlenen hava saldırısında İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmazlık, ABD’de George Floyd’un öldürülmesiyle başlayan protestolar, ABD-Çin arasında tekrar başlayan gerginlik, koronavirüs salgınına karşı ekonomiyi desteklemeye yönelik devletlerin açıkladıkları teşvik paketleri ile merkez bankalarının attıkları adımlar, ABD’deki başkanlık seçimleri, koronavirüse karşı geliştirilen aşılara ilişkin gelişmeler ön plana çıktı.
  • 2020 yılı başlarında hızla diğer ülkelere yayılan koronavirüs salgını, ülkelerin sınırlarını kapatmalarına, fabrikalarda üretime ara verilmesine ve ülkelerinin ekonomilerini neredeyse kapatma noktasına gelmesine neden olurken ilk şokun atlatılması, vaka sayılarının kısmen azalması ve yaz aylarının da gelmesiyle Haziran ayı itibariyle ülkeler kontrollü olarak sınırlarını açmaya başlamış devletlerin ekonomiyi desteklemek amacıyla açıkladıkları teşviklerin ve merkez bankalarının genişleyici para politikalarının meyvelerini vermesiyle ülkeler normalleşme sürecine girmişti.
  • Son çeyrekte ABD ve Avrupa başta olmak üzere artış gösteren koronavirüs vaka sayısı sonrası birçok ülkenin tekrar kapanmaya yönelik adımlar atması piyasaları olumsuz etkilerken Pfizer ve BioNTech tarafından kovid-19’u %90 oranında engelleyen aşının geliştirildiğine ilişkin haberler piyasaları destekledi.
  • Aralık ayında İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede hızla yayılan koronavirüsün yeni bir türünün ortaya çıktığı, bu türün diğer türden % 70 daha hızlı yayıldığını açıklaması piyasalarda kısa süreli paniğe neden oldu.
  • ABD’de, Senato’daki çoğunluğu belirleyecek Georgia seçimlerinde Demokratların eşitliği sağlamasının ardından Kasım 2020’de düzenlenen seçimleri kaybeden Trump destekçileri Kongre’ye baskın düzenledi. ABD Kongresi, Trump destekçilerinin neden olduğu gecikmeden sonra Joe Biden’ın başkanlığını onayladı.
  • 3 Kasım 2020’de gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimini kazanan Demokrat aday Joe Biden, 20 Ocak 2021’de göreve başladı.
  • Amerika Merkez Bankası (Fed), ilk çeyrekte pandeminin etkilerini minimuma indirmek amacıyla 150 baz puanlık indirime giderek fonlama faizini sürpriz bir şekilde %0-0,25 aralığına çekmiş bir çok ülke merkez bankasıyla swap hattı açmış ve sınırsız varlık alımı gibi tedbirler açıklamıştı. Yılın geri kalanında politika faizinde değişikliğe gitmeyerek %0-0,25 aralığında sabit tutan Fed, 2020 yılının son toplantısında varlık alımlarının enflasyon ve işsizlik oranı hedeflerine doğru kayda değer ilerleme sağlanana kadar devam edeceğini duyurdu. 2021 yılı ilk toplantısında da faizi sabit tutan Fed, tahvil alımıyla ilgili sözlü yönlendirmesinde de değişikliğe gitmedi.
  • İngiltere Merkez Bankası (BoE), ilk çeyrekte 65 baz puan indirim yaparak politika faizini %0,10 seviyesine çekerken sonrasında faizde değişikliğe gitmedi. Haziran ayı toplantısında koronavirüsle mücadele kapsamında varlık alım hedefini 645 milyar sterlinden 745 milyar sterline çıkaran Banka, son çeyrekte varlık alım hedefini 150 milyar sterlin daha artırarak 895 milyar sterline çıkardı.
  • Avrupa Merkez Bankası (AMB), faizleri değiştirmeyerek politika faizini %0’da, marjinal faiz oranını %0,25’te, mevduat faizini de -%0,5’te tuttu. 2020 yılı ilk çeyreğinde Covid-19 krizi için açıkladığı 750 milyar Euro büyüklüğündeki Pandemi Acil Alım Programı’nı (PEPP) ikinci çeyrekte 600 milyar Euro genişleterek 1,35 triyon Euro’ya yükselten Banka, son çeyrekte pandemi alım programını 500 milyar Euro artırarak 1,85 trilyon Euro’ya çıkardı ve programın Mart 2022 tarihine kadar devam etmesine karar verdi. AMB, 2021 yılının ilk toplantısında da faizleri sabit tutarken varlık alım programında da değişikliğe gitmedi.

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4625/2021-1.ceyrek-strateji-raporu.htm

 

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu