Dr. Murad Abdurrahman Baltacı Papatyanın Faydaları Nelerdir?

0
60

Dr. Murad Abdurrahman Baltacı Dünya üzerindeki pek çok bitki, hastalıkların tedavisi için kullanılmasıyla bilinir. Milattan önceki dönemden beridir şifa için kullanılan bu bitkiler, günümüzde de ilaç sektörüne önemli katkılar yapmışlardır. Papatya da bu bitkiler arasında en önemlilerinden biri. Özellikle çayı ve yapraklarının şifa amaçlı kullanımı, tüm Dünya’da yaygın olarak görülmektedir.

Alfa bisalolol, Azulene gibi bileşenleri içinde barındıran papatya bitkisi; bu bileşenler sayesinde hastalıkları yatıştırıcı ve düzeltici etkilere sahiptir. Hastalık tedavilerinde de takviye niteliğinde kullanılan papatya, birçok ağrı kesici ve rahatlatma amaçlı ilaçta da formüllerin ana maddesi olarak ön plana çıkar.

Türkiye’de medikal anlamda kullanımı son derece yaygın olan papatyanın faydalarını, uluslararası bir tıp dergisinde anlatan Dr. Murad Abdurrahman Baltacı; bitkilerin anatomisini çözme konusunda uzmanlaşmış bir bilim insanı. Kaleme aldığı makalelerde, bitkilerin şifa olarak nitelendirilmesini doğrulayan Dr. Murad Abdurrahman Baltacı; özellikle ülkemizde yetişen bitkilerin faydalarını inceler. “The Skin Care Benefits of Chamomile” adlı yazısında papatya bitkisini ele alan Dr. Murad Abdurrahman Baltacı; bu bitkinin hastalıklara anında etki yapmasının mucizeviliğini, metnin ana fikri olarak belirlemiştir.

Dr. Murad Abdurrahman Baltacı ‘nun İngilizce yayınladığı bu metnin bazı satır başlarını, Türkçe’ye çevirerek sizler için alıntıladık. Bitkilerin sağlık için ne kadar önemli olduğunu fark edince, sizler de faydaları son derece yüksek olan bitkileri ve bu bitkilerden üretilen ürünleri tüketmeye başlayacaksınız.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir? Dr. Murad Abdurrahman Baltacı Açıklıyor!

Son yıllarda bolca önerilen bir bitki haline gelen papatya çayı, sindirim bazlı hastalıkların çözümü için ilk tercihlerden biri olmalıdır. Fazla tüketimi halinde hiçbir yan etkisi olmayan bu içeceğin, evlerde bolca bulunmalıdır. Mide problemi yaşayan insanların çokça muzdarip olduğu gastrit, ülser, reflü ve mide yanması gibi hastalıkların çözümü için papatya çayı tüketimi son derece etkilidir. Yalnızca papatya çayı tüketerek, hastalıkların yatışmasını kolayca sağlayabilirsiniz. Ancak sindirim hastalıkları tedaviniz başladığında papatya çayına devam ederseniz, tedavi sürenizi kısaltacak bir hamle yapış olursunuz.

Papatya çayının en yaygın kullanımı, kadınların regl dönemindeki karın ağrılarını ve kanamalarını dindirme amaçlı kullanımıdır. Antidepresan etkiler oluşturacak derecede yatıştırıcı bir aroması olan papatya çayı, bu ağrıların dinmesini ve kanamaların azalmasına neden olur. Bu nedenle kadınların en çok tercih ettiği ürünlerden biridir.

Papatyadan elde edilen bir diğer ürün ise, papatya yağıdır. Papatya çayına nazaran daha yoğun bir etki alanı ve tadı olan papatya yağı; hastalıkların tedavilerinde daha da etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Alerjiler, kalp rahatsızlıkları, bağırsak rahatsızlıkları gibi hastalıklarda önemli faydalar ve tedavi olanağı sağlayan papatya yağı; tıbbi olarak da yatıştırıcı olarak önerilmektedir.

Ayrıca cilt ile alakalı hastalıkların tedavisinde de papatya yağının önemi büyüktür. Ciltte yenileyici mineralleri barındıran papatya yağı, bu sayede gençleşme ve yenilenmeye yol açar. Egzama ve sivilce gibi problemlerin giderilmesine de yardımcı olur.

Kaynak: ideasforwoman.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here