Definasyon Döneminde Bilinmesi Gerekenler

0
108

 

Definasyon dönemi ile ilgili bilgiler günlük hayatta birçok insan tarafından yanlış bilinmektedir. Durum bu halde olunca da insanların ciddi anlamda sağlıklarının bozulması kaçınılmazdır. Bu nedenden dolayı definasyon döneminde bilinmesi gerekenler sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir.

Definasyon Döneminde Yağ Tüketimi

İnsan vücudu yağa definasyon döneminde de bulk döneminde de ihtiyaç duymaktadır. Ancak tek fark, definasyon süresi boyunca daha az yağ tüketilmesidir. Definasyon kürü bu konuda oldukça faydalı ve etkilidir. Özellikle balık yağları, avokadolar, kuruyemiş gibi besin maddelerinin içerisinde yer alan sağlıklı yağlara yönelmek bireyin, yağı çok az kullandığı diyetlere nazaran çok daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Definasyon ve Antrenman Programları

Definasyon döneminde çok tekrar yapılması ve az yükte ağırlık kullanılması herkesin ağzında dolaşan yanlış bir bilgidir. Antrenman programı ve çalışma stili, tamamen kişinin kişisel amaçlarına ve tercihine yöneliktir. Amaca ulaştırmak koşu ile kişi istediği programı sporuna dahil edebilir.

Kas kaybını minimum seviyeye indirgemek amacı ile kas kütlesinin maksimum seviyelerde tutabilmek adına definasyon döneminde en çok dikkat edilmesi gereken unsur, kaldırılan ağırlıklardır. Kişinin gücünü koruması ve kaldırabildiği en çok ağırlığı en iyi formda kaldırmaya çalışmasıdır. Bu nedenden kaynaklanarak kişi, güç antrenmanlarına ekstra olarak yoğunlaşmalıdır.

Başlangıç, orta ve ileri seviye programların nasıl olduğunu bilmesi ve öne yönelik bir program seçmesi hem seviyeyi hem de definasyon döneminde nasıl bir yol izlemesi gerektiğini doğru bir şekilde öğrenmelidir.

Yanı sıra definasyon kürü kullanımında büyümek değil, yağları en aza indirgemek amaçlanmaktadır. Vücuttaki yağ tabakasından kurtulmak ve derideki tabakayı en minimum seviyeye getirmek, kasların daha iyi ve belirgin görünmesinin sağlamaktadır. Aksine hedeflenen incelme ise, aslında parçalanma dönemidir. Definasyon için hormon ve anabolizan takviyeleri, her ne kadar işe yarar olsa da kişinin sağlığını tehlikeye atmamak amacı ile uzak durulmasında fayda vardır.

Definasyon diyetindeki asıl amaç, yağsız ve şekersiz bir beslenme düzenidir. Bu düzene uyum sağlanırken proteinden yoksun kalmadan kas kaybını önlemek en önemli etmenler arasındadır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here